Sosyal Sorumluk
Toplam Fidan : 10983

1- Çevresel Sorumluluk:

Susuzluk; Sözlük anlamı susuz olma durumu, kuraklık, susamış olmak. Hiçbir şey yemeden 1 ay yaşayabileceğimiz halde susuz 1 hafta bile dayanamayız. Şu an dünya üzerinde temiz suların % 1 ne ulaşabilmekteyiz. Ve bütün suların % 0,007 sini içebilmekteyiz.

Evlerimizde ve dünya üzerindeki tüm Çamaşır yıkama ve sıkma makinalarında 1 kez 10 kg çamaşır yıkama yapabilmek için bu tip makinalar yaklaşık (1 ana yıkama 3 durulama programı ile ) 160 LT su harcayarak yıkanan tekstili kirden arındırabilmektedirler

Otel, hastahane, askeriye, konfeksiyon üreticileri, parça boyama tesisleri ve tekstil yıkama fabrikaları gibi büyük tesislerde gün içinde yıkanılan çamaşırlar ve tüketilen su, suya bağlı ısıtma enerjisi, temizlik kimyasalları düşünüldüğünde atık olarak çevreye giden kirli suların vereceği zarar ve temiz su kaynaklarının hızla tüketilmesinin çevreye olan yıkıcı etkisinin büyüklüğü oldukça düşündürücüdür.

Gerek çevre gerek tesislerde tüketilen su, ısıtma enerjisi, kimyasal, atık su ve zaman giderleri göz önüne alındığında Tolkar, Ar-Ge çalışmaları sonucu su tüketimini % 50 azaltan teknolojisi ile 2009 yılında anons ettiği Smartex Grubu ürünleri ile bir devrim yaratmıştır. Bu sayede suya bağlı ısıtma enerjisi, temizlik kimyasallarında, atık su ve tüketilen zamanda da aynı oranda tasarruf sağlayıp çevre temizliğine temiz su kaynaklarının hızla tüketilmemesine ve müşterilerinin çevre sorumluluk bilincine de büyük katkıda bulunmuştur.

Aynı zamanda bu ürünler ile katıldığı TUSİD ENDÜSTİRİYEL ÜRÜNLER YARIŞMASINDA 39 firma ve ürün arasından oy birliği ile 1. Seçilmiştir

Bu teknoloji ile sağlanan tamamlayıcı üretim ar-ge çalışmaları ile elektrik enerjisinden % 40, kurutma zamanı ve enerjisinden % 20 tasarruf sağlanmıştır.

Aynı teknoloji ile Dünyada ilk ve tek Gaz Isıtmalı Çamaşır Yıkama makineleri üretimini gerçekleştirmiştir. Ayrıca patentli çamaşırı tartan ve su ile kimyasalı tarttığı oranda kullanan makinalar üreten Tolkar, bazı durulama sularını bünyesinde barındırdığı tanklarda depolayan çamaşır makinaları da üretmektedir. Tüm bu ürünleri TPE bünyesinde patentleyen Tolkar, çevre sorumluluğu bilincini en üst seviyeye taşımış Tolkar ailesinde bulunan her birey çevre bilincini sürekli ürünlerine yansıtmayı bir ilke haline getirmiştir.

Ayrıca Ürettiği Gaz ısıtmalı Yıkama ve Sıkma makinaları dışında Yine doğal gazla çalışan Kurutma ve Ütü makinaları da üreten Tolkar bu ürünlerde kullandığı teknolojilerle Cihazlardan ortama salınan monoksit oranı %0,5ler seviyesine düşmüştür.

Bu teknolojilerin kazanımlarını gerek yurt içi ve gerekse yurt dışı test analizleri ile kanıtlamış olan Tolkar, İzmir Atatürk Organize Sanayi Bölgesinin açtığı ve jürisinde Ekonomi Bakanlığı Yetkilileri, Üniversite Rektörleri, Sanayi Kuruluş Temsilcileri, Mühendislik Odaları temsilcilerinin olduğu yarışmada 3 ödül birden kazanmıştır.

Gaz Isıtmalı Çamaşırhane Makinaları sistemi ile 2012 TUSİD Endüstriyel Ürün Yarışmasında Birincilik ödülü kazanmıştır.

2007 yılında TUSID ödülünü kazandığı Power Spray durulama teknolojisi ile de durulama suyunda % 35 su tasarrufu sağlanmaktadır.

Yarattığı yeni teknolojileri ve ürettiği ürünleri ile gerek Yurt İçi ve gerekse Yurt Dışı Müşterilerine uzun yıllar tasarruflu, çevreci, dayanıklı ürün ve teknolojik destek vermeye devam edecektir.

2- Sosyal Sorumluluk:

Teknolojik, Ekolojik ve Ekonomik farklar yaratan Tolkar, Ege Orman Vakfı ile beraber oluşturduğu Tolkar Müşteri ormanına müşteri ve kullanıcıları adına Fidanlar ekip sertifikalarını müşterilerine iletmektedir. Beraber kurduğumuz Hatıra Ormanı müşterilerle oluşturduğumuz ilişkiler gibi sağlam köklü ve uzun ömürlü olacaktır.

Bu sosyal sorumluluk projesinde 3 büyük orman yaratan ve yaratmaya devam eden Tolkar, ayrıca zaman zaman toplumsal, zaman zamanda özel projelerde de yer almaktadır.

  • Bergama Efes Arası her sene bisiklet ile koşulan Unesco Dünya Mirası Yolunda etkinliğinde sponsorluk görevi
  • Her anneler gününde Atamızdan Annesine bir Karanfil Etkinliğinde ana sponsorluk görevi
  • Antalya’da yer alan Anfaş Otel Ekipmanları Fuarı bünyesinde gerçekleştirilen House Keeping Olimpiyatlarında ana sponsorluk
  • Spor organizasyonlarında sponsorluk
  • Müzik ve sanat gösterilerinde sponsorluk
Gibi aktiviteler ile her zaman sosyal sorumlulk projelerini destekleyen firmamız , bu bilincini hem çevreye hem de Topluma karşı taşımaya devam edecektir.